Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku dał swoich 10 szokujących prognoz na najkrótszy rok. Tym razem eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupy Europejskiej, Donald Trump przegra wraz z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stawanie się… nagrodom w istot młodej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to pytania, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, stanowi więc „etap mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są więc jego dostępne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wykonania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najistotniejszym zysku – szokujące dla świata – to ostatnie kilka spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem ważnym będzie gruntowna zmiana status quo. Rok tenże widać żyć jak wielkie wahadło, wydobywające się w punktu przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki fizycznej i fiskalnej, a ponadto – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki oznaczałoby to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego zmierzaniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do tworzenia polityki mogłoby to znaczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich wagę w obrębie wydatków połączonych z infrastrukturą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w istot młodej i czarnej siły
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Połączonych w układzie z brakiem zwrotu z lokacie w współczesnym rynku, wezmą z racji i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w domowych krajach. Zbiegnie się wtedy w czasie z dodatkową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie więc zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich kondycji i dążenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na szersze wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to mówiącym zwycięstwem nie tylko dla Rosnieftu, a też dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. składał się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Także w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na skutek zbyt długiego szumu medialnego i prostych zwrotów z lokacie. Jednakże w wagę kolejnych słów w obrębie polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jak najwyższy na świecie dostawca łączonego w pojazdach palladu, zaś w 2019 r. odnotowującego same z najprawdziwszych wyników na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost cen tego metalu.

Po drugie, Rosja skorzysta na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na placu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w szerocy rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na miara eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w skutku zwiększonego popytu i szerszych opłat i podobnie gdy w sukcesie Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) znacznie w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z momentu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie dopiero w Stanach Zjednoczonych, tylko również na całkowitym świecie wprowadzono na rynek biliony USD w formie kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i jeszcze większych wpływów, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z porady na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w niskich rejonach skali, a ubytki w Stanach Zjednoczonych są długie i dalej rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w postępowanie przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektywy na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace a wartości zaczną gwałtownie występować w wagę, jak czynniki będą trafiać do gospodarki, gdy na ironię z względu niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmian koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, kiedy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na poziomy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki jeszcze będą zmagać się z ważnym kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z ważnym otoczeniem finansowym i ekonomicznym, ukazującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co jeszcze dużo obniży stopę zwrotu z kapitału innego banków – oraz walką ze perspektywy przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót i na wstępie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej przedstawiająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy moment może znacznie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia wykonań i wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę pieniężną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w złym czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do zera, i do tyłu roku nawet kilka ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do maksimum w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Z ostatniego terminu na rynek ten oddziaływały negatywnie dwie wielkie siły. Pierwszą z nich był wzrost produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i mocne rozwoje w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy była miejsce istna amerykańska rewolucja w zakresie produkcji ropy z łupków, w efekcie której Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą grupą był będący kapitał polityczny i powszechny będący za walką ze zmianami klimatycznymi, powodujący duży wzrost popytu na energię odnawialną. W skutku niższych wartości i wychodzenia przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedziny paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie wybranie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – zaś będzie więc razem sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niską reklamą była reklamę rządu Republiki Południowej Afryki pod efekt tego roku, że w układzie z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z tematami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw ruchu w wszelkim świata przyszłoroczny budżet wzrośnie do największego szczebla z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w czasu tych kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w obecnym czasie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM zapewne żyć nową kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie istnieje w okresie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą i a zagraniczne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą dużo zróżnicowane z lat. RPA szuka w punktu bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we jakichkolwiek

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i stworzy wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w wagę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dołączą do ustalenia w myśli co najmniej tymczasowego zawieszenia stoi w układzie taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

A teraz na wstępie 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a równocześnie nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, zaś jego administracja w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej myśli amerykański podatek dobry z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Stanach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „jasnego i aktywnego handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie dodanej w wysokości 25 proc. na wszelkie przychody brutto na placu amerykańskim tworzone z prac zagranicznej. Wywoła to wielkie protesty ze perspektywy partnerów handlowych, skoro będą zatem w kwestii stare taryfy w ostatnim wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zewnętrzne mogą przekazać swoją pracę do Stanów Połączonych w celu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i praktyczna zmiana zachowania w wagę żyć na sytuację lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dostarczając do wdrożenia istotnego wpływu finansowego i zdecydowanego umocnienia SEK. Jak powszechnie było toż miejsce w sukcesie szwedzkiej polityki, też gdy na wstępie lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za znacznie w progresywnym opodatkowaniu, dostarczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji doszła do tematu, w jakim społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje wyjątkową i dalej będącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę formę, tym tymże wybierając ich z całej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej ról, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy oraz ich intencje były prawidłowe: otwartość i równość dla ludziach oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt dużo posunięte życie może przytłaczać, i wszystkie modele muszą istnieć modyfikowalne w sukcesie zmiany okoliczności, aby mogły bardzo funkcjonować. Pozostałe kraje skandynawskie będą rzec o „warunkach trwających w Szwecji” jak o zagrożeniu, zaś nie jak o modelu najlepszych praktyk. Szwecja znajdzie się w recesji, i ze względu na bliski status małej, otwartej gospodarki, będzie niezwykle podatna na światowe spowolnienie. To poczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy również gospodarczego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stanach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z rynku opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, też jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest senior i biały, czyli należy do szkoły demograficznej, która przechodzi w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a to osoby w wieku 20-40 lat, które są dużo dużo liberalne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w jeszcze większym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a ponadto obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi zwracają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z bogatszych przedmieść, kiedy również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do jednego stopnia przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w istocie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od czasu podejścia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo robi się stanowić w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, otwierając się na pokrywane przez Węgry – zaś w sztuce premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i grup chodzących na rzecz praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że świat ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą sztukę przed masową imigracją.

To złe do jedzenia status quo, a obie cechy będą korzystały trudności z dotarciem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w porządku UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma ważną zmianę retoryki, która zbiega się w czasie z transferami z UE, ale zaniknie w czasu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na cenie, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze dochodzić nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i stworzy spadek cenie dolara o 30 proc. w sądzie do złota. Aby stawić czoła pogłębiającej się rywalizacji handlowej i dolegliwościom związanym z rosnącymi zagrożeniami ze perspektywy Bądź Połączonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i ochron nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co zrobi z ADR największą wartość walutową na świecie. Końcem tego dzieła jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w kwestii prowadzenia całego handlu w współczesnym rejonie jedynie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze względu na będące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja ważnej ilości światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ sposobów na tworzenie swojego podwójnego deficytu. W czasu zaledwie kilku miesięcy USD wyda na cenie 20 proc. w sądzie do ADR i 30 proc. w sądzie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments