Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak zasługiwać na ropie naftowej?

Prasówki

Jak zasługiwać na ropie naftowej? Z wielu miesięcy jesteśmy bombardowani informacjami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu inwestorów zastanawia się ile na bieżących zagadnieniach można uzyskać także jako to w pracy zrobić. A inwestować w ropę można bardzo łatwo. Obecnie w Polsce mamy kontakt do instrumentów gospodarczych oraz urządzeń, dzięki którym każdy z nas może w zaciszu domowego fotela mieć ze kolei wartości tego „czarnego złota”.
Dlaczego wszyscy chcą być ropę naftową ?
Ropa jest towarem, bez jakiego nie może pracować żadna gospodarka. To pewien z najbardziej lubianych surowców strategicznych świata. Ceny ropy z ponad 10 lat wzrastają także z powodem obecnego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co więcej, aktualnie, w miesiącu 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w miesiącu 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła czyli o niemal 800%.

Wzrost wartości aż do 2006 roku był stosunkowo stabilny. W drugiej połowie tegoż roku nastąpiła jednak duża obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stara zatem jednakże tylko chwila wytchnienia dla klientów. Od stycznia 2007 notowania bardzo łatwo pną się w głowę.

Czym tak handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa rodzaje ropy. Jednym z nich stanowi Brent, wydobywana na podstawach na Morzu Północnym, i kolejna to West Texas Intermediate, wydobywana na Krótkim Wschodzie, jednakże w całej dawce rafinowana w Okresach Zjednoczonych – dlatego niezwykle przystępna. Ta nowa jest wciąż o jakiś 1-2$ droższa. Do tego zestawu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na wszelkie rodzaje ropy montowane są kontrakty różnic kursowych (CFD), które możemy kupić oraz oferować na rachunku w biurze maklerskim. Jeżeli uważamy, że ceny ropy pójdą w górę możemy kupić kontrakty CFD , jeśli natomiast dołączymy do wniosku, że wykonywa się na zbytu korekta toż możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD korzystamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o cenie np. 50.000 zł będziemy musieli 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Istnieją obecne wówczas transakcje dostępne dla dużego kręgu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o cenie 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby uzyskać dwa kontrakty przedsiębiorca musi posiadać na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor zamyka swoje funkcje sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a wszystka wartość sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora ma zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski i ile pragnę posiadać pieniędzy?
Aby mieć z opisanych transakcji należy zacząć rachunek w lokalu maklerskim, jaki sprzedaje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Grupy Europejskiej jesteśmy szeroki asortyment brokerów z Londynu, których ceny prowizji należą do najprostszych na świecie. Biura maklerskie mogą funkcjonować w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (prowadzonych przez KNF) dzięki czemu każde kwestii powiązane z podłożem oraz wykonywaniem rachunku umieścimy w języku polskim nie przesuwając się z budynku czy znajomego biura.

Konta na układy CFD potrafią być prowadzone w pozostałych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a mała kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów czyli jej równowartość. Zakładając konto będziemy mogli kosztować z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a ponadto tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na pewnym rachunku inwestycyjnym obsługiwanym przez internet z pewnego miejsca na podłogi.

Kupować lub sprzedawać?
Według zgodnych opinii analityków ceny ropy będą rosły. Niezmiennie jest na nią zbyt, w moc jak zwiększają się światowe parki samochodowe. Właśnie w Okresach Związanych jest 250 milionów pojazdów, oraz w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego zmierza chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znów się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy dodatkowo dbać o prężnie poprawiających się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w końcach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) istnieje już niemalże wyczerpany. Nie pomoc wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny uważały się na wyrównanym poziomie potrzebne byłoby „pojawianie się” co chwila lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze własnymi złożami.

„Ceny ropy będą nieustannie rosnąć, gdyż firmy naftowe zbyt kilka inwestowały w produkcję oraz infrastrukturę, by mogły sobie poradzić z piękniejszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były pan FED.

Wszystko to i prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój wartości ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost wartości do ponad 140$ za baryłkę już w drugiej połowie 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania dostaną w układu kilku lat 200$.

Jest również druga część medalu. Drzewa nie są do nieba a spadające kamienie odbijają się w efekcie z ziemi. Na bardzo zmiennym rynku możemy zatem oczekiwać i korekt i mocnych spadków. Inwestorzy, którzy mają, że przychodzi czas odwrócenia mogą użyć kontrakty CFD do spekulacje na spadki.

Ropa naftowa toż niezwykle prosty towar oraz jej zmiany stosowane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki dzisiejszym procedurom oraz szerocy rynków walutowych możemy jeszcze teraz w Polsce zawierać transakcje na takich tychże warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Nowego Jorku. Warto z ostatniego korzystać.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments